Ga naar de hoofdcontent
Drie iconische festivals bundelen krachten  met A Trial -After An Enemy of the People

Caio Lírio

Drie iconische festivals bundelen krachten met A Trial -After An Enemy of the People

18 november 2025

In 1947, in de nasleep van de Tweede Wereldoorlog, werden Holland Festival, Edinburgh International Festival en Festival d’Avignon opgericht vanuit dezelfde overtuiging: kunst als motor voor verzoening en culturele wederopbouw. Bijna acht decennia later markeert A Trial – after An Enemy of the People de speciale band van deze drie festivals en het begin van een meerjarige samenwerking ter gelegenheid van hun 80-jarig jubilea in 2027.  

Over deze samenwerking   

 

Emily Ansenk, directeur Holland Festival: ‘Internationale festivals zoals het Holland Festival, het Festival d’Avignon en het Edinburgh International Festival zijn levendige broedplaatsen voor artistieke uitwisseling. Artist-driven en met de blik op de toekomst maken we samen nieuw werk mogelijk dat conventies uitdaagt en ruimte biedt voor artistieke risico’s. Vanuit de overtuiging dat kunst kan verbinden, zijn deze naoorlogse podiumkunstfestivals uitgegroeid tot platforms voor nieuwe stemmen, prikkelende ideeën en artistieke samenwerkingen die geen landsgrenzen kennen.’   


A Trial is daarnaast de eerste samenwerking tussen theater- en filmregisseur Christiane Jatahy (associate artist van het Holland Festival in 2024) en de bekroonde acteur Wagner Moura (vooral bekend van zijn voor een Golden Globe genomineerde rol als Pablo Escobar in de Netflixserie Narcos). Samen geven ze een nieuwe, radicale en hedendaagse invulling aan Henrik Ibsens Een vijand van het volk, waarin het publiek wordt uitgenodigd om een kant te kiezen.  


In Ibsens baanbrekende toneelstuk uit 1882 probeert hoofdpersoon Thomas Stockman een watervervuilingsschandaal in zijn kuuroordstad aan het licht te brengen, maar belandt daardoor in ballingschap. Meer dan een eeuw later blijft het werk pijnlijk actueel, met zijn scherpe blik op de spanning tussen persoonlijke integriteit en maatschappelijke conformisme, en tussen ecologie en winstoogmerk.  


In Jatahy’s bewerking belandt Stockman, vertolkt door Wagner Moura, in een hedendaagse Braziliaanse rechtszaal waar zijn lot wordt bepaald. Advocaten en rechters ontbreken: het is aan het publiek, om te beslissen of hij onschuldig is of een ‘vijand van het volk’.  


Christiane Jatahy zegt over de samenwerking: ’ Voor een kunstenaar zijn een netwerk van steun van festivals en theaters essentieel  om onderzoek en ontwikkeling mogelijk te maken. Zonder die steun krijgen ideeën geen vorm, glipt de tijd door onze vingers, en komen creaties nooit tot leven. De steun en samenwerking van het Holland Festival, het Festival d’Avignon en het Edinburgh International Festival zijn – en blijven – van fundamenteel belang voor het verwezenlijken van mijn artistieke dromen: om ze tot theater te maken en ze met het publiek te kunnen delen.’